OEM Wholesale Modern Large Size Enclosed Stainless Steel Cat Litter Toilet Box
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Pet Cleaning Products |
| Cleaning Products Type: | Toilet Products |
Gold Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Address
Qingdao, Shandong, China
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, EXW, CFR, CIF, DDP, DAP, FCA
Terms of Payment
LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Money Gram
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- Enclosed Stainless Box
- Grooming Products Type
- Litter Basin
- Application
- Cat
- Operation Type
- Manual
- Size
- Medium
- Waterproof
- Waterproof
- Packaging
- Box
- Material
- Stainless Steel
- Net Weight
- 3.5kg
- Gross Weight
- 4.8kg
- Color
- Grey, Green, Black, White
- Warranty
- 1 Year
- OEM/ODM
- Yes
- Specification
- 600mm*400mm*400mm
- Trademark
- Customized
- Origin
- China
- HS Code
- 3924900000
- Production Capacity
- 1000 PCS Per Day
Product Description
| Product Name | Large Space Cat Litter Box |
| Color | Grey, Green, Black, White |
| Delivery time | 7-15 days(depends on the quantity) |
| Product Size | 600mm*400mm*400mm |
| Packaging Size | 620mm*200mm*420mm |
| Net Weight | 3.5kg |
| Gross Weight | 4.8kg |
| Packing | OPP Bag+Box |
| Material | Stainless Steel |
About This Product:
- Enclosed Structure: The enclosed structure secures pet cat's privacy, while ensures that your pet's waste stays inside the box, keeping your home tidy and clean.
- High Quality Material: Using thickened stainless steel material; Anti-corrosion, Sturdy and Durable.
- Easy To Clean: Equipped with a large vertical cat litter shovel, simple structure, no hidden corners, making the cleaning of sand easier.
- 2 In 1 Unique Design: Semi-enclosed use or Enclosed use meet your different needs. Easy to disassemble or install.
- Thougthful Designs: Large footplate and pedal collecting cat litters attacted to cat's paw, prevent sand from being carried out. Anti-slip bottom pads pretect your floor from scratches. Overlapping design prevents leakage of urine.
- Spacious And Safty Enhanced Design: Large internal space with 15cm heightened fence, up to 20 pounds cat can easily turn around inside. Smooth edges can protect your beloved pet from being hurt.






Product Size: 60*40*30(cm) / Gross Weight:3.5kg
Carton Size: 62*20*42(cm) / Gross Weight:4.8kg
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Cat Litter Box
- OEM Wholesale Modern Large Size Enclosed Stainless Steel Cat Litter Toilet Box
Related Categories
Hot Searches
More